Uzmanından Kurban Eti Tüketimi Konusunda Uyarı

Haber Tarihi : 30.08.2017 09:16:39 Bodrum’da 35 yıldır kasaplık yapan Murat Gümüşoğlu, Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban etinin hemen tüketilmemesini tavsiye ederek uyarılarda bulundu.
A +   A -

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban eti tüketimi ile ilgili uzmanlar uyarılarda bulundu. Kesilen kurban etinin hemen tüketilmemesi, 12 ila 24 saat arasında dinlendirilmesi tavsiye edildi. Kurban etlerinin kesilir kesilmez mangal yapılmamasını tavsiye eden uzmanlar, etlerin güneş görmeyen bir yerde 5-6 saat dinlendirildikten sonra buzdolabına konulması gerektiğini ifade etti.

Bodrum’da işletmecilik yapan 35 yıllık kasap Murat Gümüşoğlu, kurban etinin nasıl muhafaza edilmesini, ne zaman yenmesini ve etin işlenmesi konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bodrum’un en ünlü kasaplarından biri olan Murat Gümüşoğlu kurban etinin hemen buzdolabına koyulmaması gerektiğini söyleyerek “Kurban kesildikten sonra yaklaşık 1 saat kendi hali ile soğuması lazım etin. Sıcak bir eti poşete koyup direk buzdolabına atmamak gerekir. Eğer hemen eti dolaba koyarsanız et ekşir ve bozulur” ifadelerini kullandı.

Et kesinlikle yıkanmamalı

Kurban etinin hemen tüketilmemesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunan Gümüşoğlu, “Eti yaklaşık 1 gün bekleteceksin, dinlenecek ve ondan sonra işleyeceksin eti. Dinlenmeden et işlenmez ve yenmez. Kurbanı kestin o dakika eti pişirirsen sertleşir ve etten bir lezzet alamasın. Eti bir veya 2 gün dinlendirmek daha doğru olur. Eti kesinlikle yıkamamak gerekir. Zaten kesim sırasında bir su vuruyorsun ve üzerindeki pislik gidiyor zaten. Öyle insanlar var ki kıymayı bile yıkıyor. Et yıkarsanız lezzetini kaybeder tamamen” şeklinde konuştu.İşi uzmanlarına bırakın

Kurbanı kestikten sonra kasaba götürülmesi gerektiğini vurgulayan Gümüşoğlu, “Et dinlenmeden işlemeyeceksiniz. Her insan yapamaz eti işleyemez. Kurban etini kasaba götüreceksin, orada dinlenmeye bırakacaksın. Ondan sonra etten ne yapılmasını istiyorsan kıyma, kuşbaşı, pirzola, antrkotunu kasaba yaptıracaksın. Düzgün bir şekilde kasaba kaç kiloluk istiyorsan ayırt ettirip dolabına koyup tüketeceksin” dedi.Lezzetli ve yumuşak etin sırrı soda

Gümüşoğlu, taze et yemek isteyenlere şu tüyoları verdi:

“Evde taze etin var yemek istiyorsan; evdeki eti güzel bir şekilde doğrayacaksın. Etin miktarına göre maden suyu kullanacaksın. 1 veya 2 kilo etin varsa küçük bir şişe maden suyu dökeceksin. O et maden sulu kapta yarım saat bekleyecek. Et pamuk gibi olur. Hemen yemek istiyorsan eti bu şekilde lezzetine varırsın”


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !