Uluslararası Göçmen Kaçakçılığı Çetesi Çökertildi

Haber Tarihi : 30.05.2011 10:20:08 Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, son yılların en büyük uluslararası göçmen kaçakçılığı çetesini, 1 yıldır sürdürdüğü projeli çalışma sonunda çökertti.
A +   A -

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü, son yılların en büyük uluslararası göçmen kaçakçılığı çetesini, 1 yıldır sürdürdüğü projeli çalışma sonunda çökertti. Birçok ülkede kırmızı bültenle aranan ve uluslararası insan kaçakçılığının en büyük organizatörlerinden biri olduğu öne sürülen "Muhteşem Türk" lakaplı M.K. başta olmak üzere ZRG Group Yönetim Kurulu Başkanı Z.G. ve DP Yalova milletvekili adayı Z.D.‘nin de aralarında bulunduğu dokuz zanlı gözaltına alındı.

Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, M.K.’nin ildeki yat limanlarında iki teknesi bulunduğu ve tamir ettirdikten sonra göçmen kaçakçılığı yapacağı yönünde bilgi aldı. İtalya başta olmak üzere birçok ülkede kırmızı bültenle aranan zanlının, 11 suç kaydığını bulunduğu ve beraberinde dört suç kaydı olan M.Ç. (39) ile birlikte hareket ederek yeni bir göçmen kaçaklığı yapacağı tespit edildi. Çetenin çökertilmesine yönelik olarak 7 Mayıs 2010 tarihinde başlatılan projeli çalışma kapsamında, çeşitli tarihlerde Fethiye’nin Göcek beldesi ve Bodrum ilçesinde 30 kaçak göçmenin yakalanması sağlandı. Suç örgütünün, kaçakları gemilerle yasadışı yollardan Ege sahillerinden doğrudan İtalya kıyılarına sevk ettiğinin belirlenmesi üzerine uluslararası işbirliği sağlanarak Temmuz, Ağustos ve Eylül 2010 aylarında 216, Nisan 2011‘de 31 kaçak yakalanmıştı. Ekipleri, 1 yıl süren projeli çalışmalar neticesinde gerekli delillerin elde edilmesinden sonra 27 Mayıs 2011 tarihinde İzmir, Antalya, Muğla ve Kocaeli’nde eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda M.K. (53), Z.G. (44), Z.D. (51), M.Ç. (39), H.G. (23), G.G. (21), H.M.C. (47), E.G. (25) ve Ukrayna uyruklu R.R. (41) gözaltına alındı. Kaçakları İtalya’ya götüren çete elemanları C.D. (42), K.Y. (54), A.C. (57), M.E. (53) ve S.B.‘ninsi (40) İtalya’da tutuklu bulunduğu belirtildir. Zanlılar, örgütlü olarak göçmen kaçaklığı yapmak suçundan Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı‘na sevk edildi.

İddiaya göre M.K. Bangladeş, Afganistan, Irak, Pakistan ve Filistin uyruklu kaçakların Ege sahillerine gelmesini, oradan da karayolu ya da denizyoluyla Akdeniz ülkelerine gitmesini sağlıyordu. Özellikle İtalya‘ya binlerce kaçağın gitmesini sağladığı, İtalya polisi de yakalayamadığı için insan kaçakçıları tarafından "Muhteşem Türk" lakabı takıldığı öğrenildi. Armatör ve turizm acentesi şirketi de olan M.K.‘nin, üç tane kuru yük gemisi bulunduğu da öne sürüldü.

İnsan kaçakçılarının kişi başına en az 3 bin euro aldığı, umuda yolculuk sırasında meydana gelen ölümlerden de sorumlu oldukları öne sürülüyor. İzmir‘in Seferihisar ilçesi açıklarında kaçaklarıYunanistan‘a götüren teknenin batması sonucu 60 kişinin boğularak, İstanbul‘un Kayabaşı köyünde ise 140 kaçağın doldurulduğu kamyon kasasında 14‘ünün havasızlıktan boğularak ölümünden, bu çetenin sorumlu olduğu iddia ediliyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !