Türk Dünyası Üyeleri Nevruz’u Fethiye’de Kutladı

Haber Tarihi : 21.03.2013 12:57:18 Bu yıl 4.sü düzenlenen Uluslar arası Türk Dünyası Kültür Kurultayı Fethiye’de başladı.
A +   A -

Fethiye Belediyesi ile Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun ortak düzenlediği Uluslar arası Türk Dünyası Kültür Kurultayı Türkiye-Azerbaycan, Bosna Hersek, Rusya, Çuvaşistan, Dağıstan, Kataçay, Çerkes, Tataristan, Tuva, Türkmenistan, Ukrayna, Çin Uygar Ö.B, Özbekistan. Makedonya, Macaristan, Kırım, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Karakal Pakistan, Irak, İran, Hollanda, Gürcistan, Gagauzya dan 100’ü aşkın davetli katıldı.

25 Mart Pazartesi gününe kadar devam edecek olacak olan kurultayda Türkü Türkülerimiz öyküleriyle Türküler sempozyumu gerçekleştirilirken bildirilerde sunuluyor. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi salonundaki kurultayın açılış öncesi nevruz bayramı kutlandı. Beşkaza meydanında Ekrem Çalık Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Cumhuriyet Başsavcısı Ergun Tokgöz, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık, Azerbeycan Ankara Büyükelçiliği konsolosu Şöhret Mustafayerhalk Kültür Araştırma Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. İrfan Nasratınoğlu, Azerbaycan- Bakü Asya Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Celil Nagiyev ve Türk Dünyasından katılımcılar ateş üzerinden atlayıp örs üzerinde çekiçle demir dövdüler. Bu arada Fethiye Belediyesi Mehteran ekibi bir gösteri yaptı. Azerbeycan’lı konuklar bereket’i simgeleyen meyve ve pastaları Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’ya sundular. Yumurta kırma yarışmasında Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Ergun Tokgöz birinci oldu. Nevruz kutlamaları renkli görüntülerle ve Nevruz Bayramını anlatan konuşmaların ardından sona erdi. Türk Dünyası Kültür Kurultayına katılanlar bir de topluca hatıra fotoğrafı çektirdiler TÜRK KEÇE SANATI SERGİSİ BÜYÜK İLGİ ÇEKTİH. Nurgül Begiç’in geleneksel Türk keçe sanatı sergisi açılışına da yoğun ilgi oldu. Bu yıl 4. cüsü düzenlenen Uluslar arası Türk Dünyası Kültür Kurultayı öncesi Konya Selçuk Üniversitesi Akademisyeni H.Nurgül Begiç’in Geleneksel Türk keçe sanatı sergisi göz kamaştırdı. Türkiye ve Dünya’da geleneksel Türk Keçe Sanatını tanıtan tek isim olan H.Nurgül Begiç üzerinde Atatürk, Mevlana ve değişik figürlerin bulunduğu keçe’den yapılmış şal, çanta, takı malzemeleri, şapka, duvar süsü ve kemerler’in sergilendiği bu sergiyi Fethiye Kaymakam’ı Ekrem Çalık açtı. Açılış töreninde halk kültürü araştırmaları kurumu başkanı Prof Dr. İrfan Ü. Nasrattınoğlu tarafından H.Nurgül Begiç’e bu sanatı Dünya’ya tanıttığı için teşekkür plaketi de sunuldu .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !