Sgk İl Müdürü Cinayeti Davası 11 Ağustos'ta Başlıyor

Haber Tarihi : 05.08.2011 12:53:25 SGK Muğla İl Müdürü Naci Şahin'in (37) katil zanlısı Hasan Sünnetçioğlu hakkında hazırlanan iddianame, Muğla 2.
A +   A -

Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sünnetçioğlu’nun yargılamasına 11 Ağustos 2011'de başlanacak.

Şahin, 8 Nisan 2011'de çevre illerin müdürleriyle makamında toplantı yaptığı sırada tabancayla öldürülmüştü. Kurumda para girişinin fazla olduğu Destek Hizmetleri Birimi'nin şefi Sünnetçioğlu'nun, denetimler sıklaştırıldıktan sonra kınama cezası alması ve hakkında soruşturma açılması sebebiyle Şahin'i planlayarak öldürdüğü iddia ediliyor.

İddianameye yansıyan önemli ayrıntılardan biri, zanlı Sünnetçioğlu'nun, Şahin öldürüldükten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı'yla yaptığı telefon görüşmesi. Telefonda Naci Şahin'i öldürdüğünü söylediği, bir süre sonra SGK Aydın İl Müdürü Yavuz Poyraz'ı serbest bıraktığı, müsteşarın ise zanlıyı, rehin aldığı kişileri serbest bırakması konusunda ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.

Soruşturmayı yürüten Muğla Cumhuriyet Savcısı Sedat Başaran tarafından hazırlanan altı sayfalık iddianamede, olay günü SGK İzmir İl Müdürü Mustafa Keskin, Uşak İl Müdürü Kenan Şenol, Denizli İl Müdür Vekili Ahmet Kurt, Aydın İl Müdürü Yavuz Poyraz ve Balıkesir İl Müdürü Cem Dinç'in de katıldığı toplantı sırasında zanlı Hasan Sünnetçioğlu'nun, elinde tabancayla aniden odaya girdiği ifade ediliyor. Muğla İl Müdürü Naci Şahin'e ağır küfürler ettiği, "Demek toplantı yapıyorsun? Seni öldüreyim de görsünler." dediği, Şahin'inse, "Yapma Hasan." demesine aldırmadan ve koltuktan kalkmasına fırsat vermeden kafasına bir el ateş ettiği öne sürülüyor. Şahin'in koltuktan yere düştüğü, sanığın tabancaya yeniden mermi sürerek başına doğru bir kere daha ateş ettiği belirtilen iddianamede, bu sırada Balıkesir İl Müdürü Dinç'in odadan kaçtığı, diğerlerinin masanın altına saklandığı, zanlının masanın etrafında dönerek orada bulunan herkesi öldüreceğini söylediği ve ağır küfürler ettiği ifadelerine yer veriliyor. Denizli İl Müdür Vekili Kurt'un, kalbinin sıkıştığını söylemesi üzerine serbest bırakıldığının da belirtildiği iddianamede zanlının, cep telefonundan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı'nın sekreterini arayarak sesi dışarıya verdiği, "Bir müdürünüzü öldürdüm, diğerlerini de öldüreceğim." dediği, bir süre konuştuktan sonra Aydın İl Müdürü Poyraz'ı serbest bıraktığı, bir süre daha görüşüp artık kimseyi serbest bırakmayacağını söyleyerek telefonu kapattığı ifade ediliyor.

Zanlı Hasan Sünnetçioğlu'nun ölümle tehdit ettiği rehinelerden biri olan SGK Çine İlçe Müdürü Necmettin Öz'ün, bu sırada eşiyle helâlleşmek için telefonla görüşme izni istediğinin belirtildiği iddianamede, olaydan sonra zanlının kurumdaki çalışma masasında yapılan aramada, müsteşar ve bazı milletvekillerine hitaben yazılmış, öldürülen Naci Şahin aleyhine belgeler ve epostalar bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede Sünnetçioğlu'nun, disiplin soruşturması geçirmesine sebep olduğunu düşündüğü Şahin'e kin beslediği, cinayeti planlayarak işlediği öne sürülerek ağırlaştırılmış müebbet hapis, ayrıca altı kişiyi silahla hürriyetlerinden yoksun bırakma, silahla tehdit, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve ruhsatsız silah taşıma suçlarından da ayrı ayrı cezalandırılması talep ediliyor. Duruşmalara, Naci Şahin'in ailesi ve rehin alınan kurum il müdürlerinin de şikayetçi olarak katılacağı belirtildi.


OLAY
SGK Muğla İl Müdürlüğü binasında 8 Nisan 2011 tarihinde, İl Müdürü Naci Şahin'le altı il ve ilçenin müdürleri toplantı halindeyken odaya giren Tescil Kadim Servis Şefi Hasan Sünnetçioğlu'nun Şahin'i tabancayla vurarak öldürdüğü, diğerlerini rehin aldığı iddia edilmişti. Bir süre sonra polisin içirdiği ilaçlı suyla sakinleşerek teslim olan zanlı, 6 saat önce sosyal paylaşım sitesindeki sayfasında cinayetin ipuçlarını vererek şunları yazmıştı: ''Bayılmayı sanmayın ölmek, imamın kayığında yoktur övünmek. Kanuni Sultan Süleyman olsan da üç tas boydan su dökünmek, Hakk'a giderken 7 kat kefen, 2 metre toprakla örtünmek.''


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !