Profesörler Yörük Müzesini Gezdi

Haber Tarihi : 25.03.2013 11:35:46 Fethiye Belediyesi ile Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu’nun (HKAK) ortak düzenlediği Fethiye 4. Uluslar Arası Türk Dünyası Kültür Kurultayına katılan akademisyenler Yörük Çadırı Müzesi'ni ziyaret etti.
A +   A -

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi sanatçısı Mustafa Selçukoğlu’nun şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren kurultay üyeleri Fethiye’yi ve Türkiye’yi çok sevdiklerini söylediler . Hareketli türküler eşliğinde oyunlar oynayan ve bol bol halay çeken çoğunluğu profesörler adeta felekten bir gece geçirdi

Geceye katılarak kurultay üyelerini yalnız bırakmayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı , “Bu akşam Fethiye 4 . Uluslar Arası Türk Dünyası Kültür Kurultayına katılan değerli üyelerimize güzel bir gece tertipledik . Yörük çadırı işletmecisi İsmail Uzunoğlu’na bu misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür ederim . Türk kurultayına gelenler her halde Yörük çadırında eğlenir başka çadırda eğlenmez” dedi .

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu ( HKAK ) Genel Başkanı Prof . Dr . İrfan Nasrattınoğlu’da “Türkiye’de barış ve kardeşliği devamlı destekliyoruz . Dördüncüsünü düzenlediğimiz Türk Dünyası Kültür Kurultayını yapan Türkiye’de ki 800 ilçeden tek bir tanesiyiz . Başka yapan yok . Bu kurultayı sadece kendi çabalarımızla yapmaktayız . Hiç bir yerden maddi bir katkı yok . Bu anlamda yorum yapamıyorum . Gönül arzu ediyor ki ; destek gelsin ve bizim gibi Türk kültürünün yok olmaması için bir şeyler yapılabilsin . Aferin delisi değiliz . Herkes inandığı gibi olaylara bakıyor ve yaklaşmaya çalışıyor . Bizde Türk kültürünün ayakta kalabilmesi için bunları yapıyoruz . Bizim için tek amaç olmazsa olmazımız olan Türk kültürüdür . Eğer onu kaybedersek tutunacak hiçbir dalımız kalmayacak . Türk Kültürüne bir nebze katkıda bulunabildiysek ve katkı sağlayabildiysek kendimizi iyi hissedeceğiz . Tabi ki Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen kardeşlerimizle , kaynaşıyoruz , dertleşiyoruz , onların sıkıntılarıyla bizlerde dertleniyoruz . Neticede ortaya tek bir değer ortak bir paylaşım çıkıyor . Bu da kilometrelerce olan aramızdaki sınırları ortadan kaldırıyor . Buradaki tek amacımız birbirimizi tanımamız ve bir olduğumuzu ortaya koymamızdır . Bu coğrafyaların birleşmesi günümüzde mümkün değil fakat kültürel birliğin birleşmesi , gelenek ve göreneklerin paylaşılması lazım . Uzun vadede Türk kültürünün ayakta kalabilmesi için çaba sarf ediyoruz . Bu anlamda tüm katılımcılara ve kurultayın gerçekleşmesi için fedakarlık eden ve emek sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum” dedi

Başkan Saatcı , “Biraz önce söylediğim gibi ; herkes inandığı gibi ve dünyaya bakışı ile ilgili programları , etkinlikleri ve kurultayları gerçekleştiriyor . Benden sonra gelecek arkadaşlar ; kendi inandıkları gibi yaparlar veya yapmazlar bunu bilemeyeceğim . Biz oluruz veya olmayız . Her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi var . Seçime yönelik bir şeylerin yapılacağı kanaatinde de değilim . Önce önümüzü görmek gerekir . Fakat şunu söyleyeyim ; belki birkaç gün öncesi yaşanan olaylardan dolayı ortalık toz duman , ülkede at ve iti izi birbirine karışmış . Dördüncüsünü düzenlediğimiz bu kurultay yaklaşan seçim amacıyla yapılan bir etkinlik kesinlikle değildir . Hiçbir zamanda olmamıştır” şeklinde konuştu .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !