Mermerciler Pazar Sıkıntısı Yaşıyor

Haber Tarihi : 27.08.2011 03:14:04 Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan, Ortadoğu ülkelerindeki gerginlikler ve Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin, mermer ihracatını olumsuz etkilediğini söyledi.
A +   A -


Ercan, şu anda en iyi pazarın yeniden inşa edilmekte olan Irak olduğunu belirterek, ``Mermer sektöründe ihracat için döviz kuru çok önemli. Kurdaki yükselişten memnunuz ancak mermeri satacak müşteri kalmadı. Avrupa`daki pazar, 2008`den bu yana daralıyor. Biz de bu yüzden Arap ülkeleriyle çalışıyoruz fakat oralardaki gerginlikler ve karışıklıklar sebebiyle son zamanlarda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Irak, Suudi Arabistan ve Ürdün`e ihracat yoğun olarak devam ediyor. Önce Libya ile olan ticari faaliyetler sona erdi ve büyük zarara uğradık. Daha sonra bugünlerde Suriye`de yaşananlar olumsuz etkiliyor. Müşterilerimiz buraya gelemiyor, iletişime geçmekte güçlük yaşıyoruz. Suriye`deki bankalar bile çalışamıyor.`` dedi.

Daha önce birinci kalite ürünleri Avrupa ülkelerine sattıklarını ifade eden Mermerciler Derneği Başkanı Ercan, ``Son yıllarda Avrupa alımı düşürünce, ağırlığımızı Ortadoğu ülkelerine vermeye başladık. Ayrıca Kazakistan gibi ülkelerden de Muğla mermerine büyük talep var ancak oralara TIR ile nakliyat sağlandığı için ulaşım maliyeti çok yükseliyor. Mermer çok büyük bir sektör olmasına rağmen yeni pazarlar oluşmuyor.`` şeklinde konuştu.

Hükümetten bazı beklentileri olduğunu vurgulayan Mustafa Ercan, şunları kaydetti: ``Öncelikle dövizde ani iniş ve çıkış istemiyoruz, piyasada tedirginlik oluşuyor. Mermer sektöründe en çok sarfiyat akaryakıtta oluyor. Özellikle akaryakıtla ilgili olarak hükümetten bazı imtiyazlar istiyoruz. Bu taleplerimizi daha önce de dile getirmiştik ama bir çözüme ulaşamadı. Tarımda, denizcilikte akaryakıt için uygulanan bazı imtiyazların bizler için de uygulanmasını bekliyoruz.``


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !