Hoca Mustafa Efendi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Güler'in Açıklaması

Haber Tarihi : 25.03.2013 16:26:24 49. Kütüphaneler Haftası, Muğla'da kutlandı.
A +   A -

Muğla Belediye binası önünde düzenlenen törende konuşan Hoca Mustafa Efendi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Rüveyda Güler , ' ' Halk kütüphaneleri , okuma ve araştırma alışkanlığını geliştiren düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan kuruluşlar olması sebebiyle halkın üniversiteleridir ' ' dedi .

Bu yıl Kütüphane Haftası ' nın ' ' Yenileşim ve kütüphaneciler ' ' temasıyla kutlanacağını ifade eden Güler , Türkiye ' de kütüphanecilik hizmetlerinin yaygın olarak halk kütüphaneleri aracılığıyla yürütüldüğünü dile getirdi .

Güler , kütüphanelerin düşünce özgürlüğünün kaynağını oluşturduğunu belirterek , ' ' Halk kütüphaneleri , okuma ve araştırma alışkanlığını geliştiren düşünce ve bilgi ürünlerinin insanlar arasında paylaşılmasını sağlayan kuruluşlar olması sebebiyle halkın üniversiteleridir . Kütüphaneler , toplumun sosyal kalkınmasına yardımcı olan kültürel , eğitici , dinlendirici , eğlendirici etkinliklerin yapıldığı merkezlerdir ' ' diye konuştu .

Muğla ' da kütüphanenin kuruluşunun 1865 ' e dayandığını anlatan Güler , şöyle konuştu :

' ' Hoca Mustafa Efendi 1865 ' te 2 bin 984 kitapla kütüphaneyi kurmuştur . Bugün kitap sayısı 57 bin 556 ' dır . İlimizde merkezde 3 , ilçelerde 9 olmak üzere 12 adet halk kütüphanesi var . İlimiz halk kütüphanelerinde toplam 216 bin 217 kitap bulunmaktadır . Bu kitap ve kütüphanelerden 182 bin 203 kişi yararlanmıştır . Kütüphaneler geçmişte olduğu gibi gelecekte de kültüre değer veren insanların hayatında yerini korumaya devam edecektir . ' '

Konuşmaların ardından en çok kitap okuyan çocuk ve yetişkinler ile Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi .

Daha sonra Hoca Mustafa Efendi İl Halk Kütüphanesi ' nde açılan kitap sergisinin açılışı , İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin tarafından yapıldı .

Törene Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış , Belediye Başkanı Osman Gürün , İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin , İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Kaan Erge öğrenciler , öğretmenler ve vatandaşlar da katıldı .

Muhabir : Ali Rıza Akkır

Yayıncı : Hızır Hacısalihoğlu


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !