Gazetecilere Ölüm Tehdidi İddiası

Haber Tarihi : 04.08.2011 02:15:39 Muğla`nın Ortaca ilçesinde yayın yapan yerel bir gazetenin sahibi ve muhabirleri, yaptıkları bir haber nedeniyle ölüm tehdidi aldıklarını iddia ederek suç duyurusunda bulundu.
A +   A -

Edinilen bilgiye göre; Ortaca`da yayın yapan Haber48 Gazetesi`nin 02 Ağustos 2011 tarihli sayısında Dalaman Havalimanı`nda görevliyken başka ilçelere tayin olan polislerin iddialarına dayandırarak hazırlanmış "Havalimanı Karıştı" başlığıyla bir haber yayınladı. Polislerin savcılığa da verdiği dilekçeyi ve polislerin açıklamalarını yayınlayan Haber48 Gazetesi sahibi Metin Gire ile gazete muhabirleri, haberde ismi geçmeyen ancak tacize uğradığıöne sürülen 17 yaşındaki bir kızın babası olan İ.A. isimlişahıs tarafından ölümle tehdit edildiklerini ileri sürdü. Gazetede çalışan Mete Sönmez ve Cihan Kata`yla birlikte Ortaca İlçe Emniyet Müdürlüğü`ne giden Metin Gire, kendisi ve çalışanlarını ölümle tehdit ettiğini iddia ettiği İ.A. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konu hakkında açıklamada bulunan Metin Gire, "Gazetemizde bu hafta yayınlanan `HavalimanıKarıştı` başlıklı bazı polislerin iddialarının yer aldığı bir haber yayınlandı. Polisler tarafından savcılığa verilen şikâyet dilekçesinde havalimanıyla ilgili olarak birçok iddia yer alıyor. Bunlardan birisi de 2008 yılında havalimanında 17 yaşındaki bir kızın tacize uğradığıyönünde bir iddia. Bu iddiayla ilgili olarak haberde kızın adınıvermedik ve babasının adınıda rumuz şeklinde kullandık. Gazete çıktıktan birgün sonra saat 18.00 sıralarında kızın annesi olduğunu öğrendiğim bir bayan beni arayarak haberle ilgili olarak bizimle görüşmek istediklerini ve büroya gelmek istediklerini söyledi. Kendilerini davet ettim. Bayan ile eşi İ.A. gazeteye geldiler. İ.A.gazeteye geldiği andan itibaren oldukça sinirli ve asabiydi. Bize haberi hangi hakla yayınladığımızı, neden kapanmış bir olayı yeniden gündeme getirdiğimizi sordu ve `Yarına kadar haberde bizimle ilgili geçen bölümü silin, silmezseniz önce o açıklamadabulunan polisleri sonrada sizi vururum` şeklinde tehdit etti. Buradaki tehdit geçiştirilebilecek bir şekilden çıktı. Bariz ve alenen ölümle tehdit edildik, can güvenliğimiz tehlikede. Bu yüzden de kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" dedi.

Haberi hazırlayan muhabirlerden birisi olan Mete Sözmez de haberde kişinin ifşa edilmediğini savunarak, "Haberde kişinin sadece başharfleri kullanılıyor ve iddiada yer alan kızın da adıhiçbir şekilde geçmiyor. Yani aileyi rencide edecek bir durum söz konusu değil. Üstelikte bu iddialar gazetenin ya da gazetecilerin kendi iddiaları değil. 3.bir şahsın savcılığa verdiği dilekçedeki iddialar ki, aile de tehditleri arasında kapanmış bir olayıniye açıyorsunuz diyerek bu olayın olduğunu doğruladılar. Bu türdurumlarda yasalar açık, haberde suç ihlali varsa ve aile bu haberden dolayı mağdur olduysa dava açarlar" diye konuştu


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !