Fethiye’nin Kargı Çayı’nda Hes’e Karşı Çıkan Köylüler Resmi Kurumlarla Görüştüler

Haber Tarihi : 08.08.2011 06:46:41 Fethiye’nin Kargı Çayı üzerine yapılması planlanan hidroelektrik santraline karşı çıkan köylüler ve çevreciler Fethiye Orman İşletme Müdürü Reşat Tunç ile görüştüler.
A +   A -

Yanıklar Köyü sakinleri ile Fethiye Saklıkent Koruma Platformu üyeleri şantiyenin durumu ve kesilen ağaçlar konusunda bilgi almak üzere Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü önünde toplandılar. Köy muhtarları ve platform üyeleri bir süre Reşat Tunç ile görüştü

Ardından dışarıda bekleyenlere görüşme hakkında bilgi aktaran Kargı Köyü Muhtarı Mithat Sarı, “Şantiyenin bulunduğu yer izinsizmiş. Orman İşletme Müdürlüğü duruma el koymuş ve savcılığa müracaat etmiş. Bu hafta sonuna kadar Orman İşletme orayı kaldıracak. Ağaç kesim işi Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılıyormuş. Mahkemeden karar getirmemiz istendi ardından kesim durdurulacak. İlk etapta bir şirket bulunuyormuş orada daha sonra ismini değiştirmiş bu şirket. Tahminimce buradaki su içme suyu olarak kullanılacak. Karacaören Muhtarlığı’na 392 metreküp ağaç damgaladıklarını ve bunları keseceklerini bildirmişler” dedi. “İzin verilen alan içerisinde 392 metreküp ağaç varmış” diyen Sarı, “Orman İşletme Müdürlüğü bunu belli kişilere ihale edip kestiriyormuş. Karacaören Muhtarlığı’na bildirilmiş ve 23 Mart 2011 tarihinde kesin izin verilmiş. Şimdi proje değişikliği yapılıyormuş. Güzergah köprünün yanına taşınacakmış. Suyun gözünde bulunan ağaçların kesilmeme durumu varmış. Yüzde 10’luk bir su verileceğini öğrendik. Orman İşletme Müdürü, şirket yetkilisi ile telefonda görüştü. Dereden 3 metreküp su alınması imkansızdır. Yani dere kurutulacaktır. Bu mücadelenin daha özverili yürütülmesi gerektiğinin en büyük göstergesidir. Buradaki su borulara taşındığı zaman sulama suyumuz kalmayacaktır. Yalnız bizim sahip çıkmamızla bu iş çözülmez. Halkın burada vereceği destek çok önemlidir. Suyun gerçek sahipleri sizlersiniz. Buradan üretilen enerji su durumundan kimseye katkı sağlamaz. En olsa temiz enerjiyi bir yerlere satarlar. Şimdi hukuk mahkemesine gideceğiz ve ağaç kesiminin durdurulması yönünde karar alacağız. Ağaçlarımıza ve suyumuza sahip çıkmazsak Fethiye’de ne turizm olur ne de başka bir şey” diye konuştu. Köy muhtarları, çevreciler ve köylüler daha sonra Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü’ne giderek, yapılan çalışmalar ve yasal izinler hakkında yetkililerden bilgi aldılar.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !