Fethiye'deki Gazetecilere Deprem Eğitimi Verildi

Haber Tarihi : 20.03.2013 13:18:49 Fethiye AKUT ekip lideri Sadi Çiğdem, ilçede görev yapan gazetecilere deprem eğitimi verdi.
A +   A -

Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen eğitimde, deprem riskinin bulunduğu Fethiye'de yapılması gereken konular katılımcılara sunum eşliğinde anlatıldı.

AKUT ekip lideri Sadi Çiğdem, burada yaptığı konuşmada, deprem konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve tüm vatandaşların deprem ile yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Fethiye'nin sığ depremler kategorisinde olduğu için her türlü önlemin alınması gerektiğine işaret eden Çiğdem, ''2000 yılından sonra Türkiye'de yapılan binalar deprem yönetmeliğine göre yapıldı. Bu tarihten öne yapılan binaların ise performans testleriyle depreme dayanıklılıklarının değerlendirilmesi lazım. İlçede yaşayan herkesin bu konuya önem vermesi gerekiyor'' dedi.

Çiğdem, Fethiye'de geçen yıl meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşların büyük panik yaşadığını, can ve mal kaybının olmamasına rağmen panikle balkondan atlayan birçok kişinin yaralandığını ifade etti.

Depremi en az zararla atlatmanın önceden alınan tedbirlerle mümkün olabileceğine değinen Çiğdem, ''Vatandaşlarımız evlerinde deprem sırasında devrilebilecek eşyalarını duvara sabitlemeliler. Meydana gelebilecek bir depremde bina yıkılmayabilir ama evdeki dolap üzerinize devrilerek yaralanmalara ya da can kaybına yol açabilir. Bu nedenle öncelikle bu tür önlemlerin alınması gerekli'' diye konuştu.

Muhabir: Utku Uçrak

Yayıncı: Hızır Hacısalihoğlu


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !