Fethiye’de Ramazan Ayında Gıda Denetimleri Artırıldı

Haber Tarihi : 03.08.2011 06:34:12 Muğla’nın Fethiye ilçesinde yapılan gıda denetimlerinin sayısı arttı.
A +   A -

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne bağlı ekipler, başta pastaneler olmak üzere restoran ve balık satış yerlerinde sıkı denetim yapıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Kontrol görevlileri, özellikle Ramazan ayında insanların sıklıkla tercih ettiği pastane ve restoranlara karşı denetimlerini sıklaştırdı. Pastanelere yönelik yapılan rutin denetimler esnasında işyerlerin imalathaneleri inceleniyor. Hijyen ve işyeri çalıştırma ruhsatlarının kontrol edildiği denetimlerde, personellerin kişisel bakımları ve üretim esnasında kullanılan malzemelerin cinsi ve saklama koşulları da gözden geçiriliyor. Ayrıca pastanelerden mikrobiyolojik kriterlere uygunluğunu kontrol etmek amacıyla ürünlerden numuneler alınıp analize tabi tutuluyor.

Öte yandan yaz sezonu ile birlikte ekipler tarafından her gün en az 2 ekiple birlikte eğlence mekanları ve tur teknelerinde de denetimler yapılıyor. Yapılan denetimlerde mobil bandrol kontrol cihazı ile içkilerin kaçak olup olmadığı kontrol edilirken gerekli durumlarda numuneler alınıyor.

Fethiye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden alınan verilere göre son 7 ay içerisinde ilçede 975 denetim gerçekleştirildi. Denetimlerin 306 adetini satış yerleri, 443 tanesini toplu tüketim yerleri ve 226 adetini de üretim yerleri oluşturuyor. Yapılan bu denetimlerde 20 işletmeye yaklaşık 40 bin TL para cezası uygulandı. Yetkililer vatandaşlardan daha dikkatli ve duyarlı olmalarını isterken, şüpheli durumlarda Alo 174 hattını aramalarını istedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !