Fethiye'de Din Görevlilerinden Emekli Maaşı Kampanyası

Haber Tarihi : 20.03.2013 09:10:48 Türk Diyanet Vakıf Sen Muğla Şube Başkanı Ahmet Saruhan, her çalışanın eline geçen ücret ile orantılı emekli maaşı ve çalıştığı süre ile orantılı emekli ikramiyesi almasının sağlanması için kampanya başlattıklarını belirtti.
A +   A -

Türk Diyanet Vafıf Sen Muğla Şube Başkanı Ahmet Saruhan, yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre istihdam edilen kamu görevlilerden 2003 yılından önce personelin gelir kalemleri arasında bulunan ek ödeme, ek ders, döner sermaye gibi sair ödemeler, emekli keseneğine esas kazanç kapsamı dışında bırakılmakta; söz konusu ödemeler, emekli maaşı hesaplanırken dikkate alınmamaktadır. Bu durum, kamu görevlilerinin çalışırken aldıkları maaşla emekliliklerinde alacakları maaş arasındaki makası büyük ölçüde açmaktadır. Bu nedenle birçok kamu görevlisi Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları emekli olmaktan kaçınmakta, emekli olanlar ise düşük standartlarda, yoksulluk sınırında bir yaşama mahkum edilmektedir. Bununla birlikte kamu görevlilerinin emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında dikkate alınan kıdem yılının, azami 30 ile sınırlı tutulması nedeniyle, 30 yılın üstünde görevi bulunan kamu görevlileri büyük bir haksızlığa uğramaktadır. Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türkiye Kamu-Sen Federasyonu ve bağlı sendikalar olarak kamu görevlilerinin çalışırken elde ettiği ücret ile emekli olduğu zaman alacağı maaş arasındaki uçurumu kapatmak, özellikle emekli kamu görevlilerini yoksulluk sınırında yaşamaktan kurtarmak amacıyla her çalışanın eline geçen ücret ile orantılı emekli maaşı ve çalıştığı süre ile alakalı emekli ikramiyesi almasının sağlanması için dilekçe kampanyası başlatmış bulunmaktayız” dedi

Kampanyanın 15 Nisan 2013 Pazartesi günü mesai bitene kadar süreceğini açıklayan Saruhan, "Kampanya sonunda toplanan imzalı dilekçeler 16 Nisan 2013 Salı günü bütün illerimizde eş zamanlı olarak yapılacak basın açıklamalarının ardından kargo ile başbakanlığa gönderilecektir. Ankara’da ise Kampanya Konfederasyon Genel Merkezimizce yürütülecek ve 16 Nisan günü Güven Park’ta yapılacak kitlesel basın açıklamasının ardından başbakanlığa teslim edilecektir” diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !