Dalaman’da Basra Aşılaması Yapıldı

Haber Tarihi : 25.05.2012 08:55:29 Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından arıcılığın geliştirilmesi ve koloni sayısının artırılması için ormanlık alanlarda basra aşılaması yapıldı.
A +   A -

Basra çalışmaları hakkında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz, “İlçemizde AKS kayıtlarına göre 168 arıcı ve 38 bin 255 adet koloni mevcut olup, arıcılığın geliştirilmesi ve koloni sayısının arttırılması için gerekli çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmalarımızın en önemlisi ilçemizdeki Basralı ağaç sayısının arttırılmasıdır.

Bu kapsamda Müdürlüğümüz tarafından sahil şeridinde yaşama ortamı bulan Çam Pamuklu koşnilinin (Basra) iç bölgelerde de aşılama yolu ile çoğaltılması, bal sezonunda yaşanan konaklama sorunlarının azaltılması ve ilçemiz arıcılığının geliştirilmesi için basra aşılama çalışmalarına başladık. Müdürlüğümüz teknik elemanları ve Tar-Gel personelleri ile birlikte sabahın erken saatlerinde başlayan çalışmalarla; Gökbel bölgesinden alınan basra ile bulaşık dallar aynı gün özel kaplarla İlçemiz Kızılkaya Köyüne götürülerek 76 Kızılçam ağacına aşılama yapılmış olup, çalışmalar ve kontroller devam etmektedir. Çam balı, halk arasında basra denilen çam pamuklu koşnili böceğinin çıkardığı tatlı sıvının, bal arıları tarafından depolanması ile oluşmaktadır. Basra böceği bölgemiz sahil şeridi boyunca kızılçam, halep çamı ve fıstık çamı ormanlarında yoğun olarak yaşamaktadır. Basranın topraktan çam ağacının gövde ve dallarına tırmanarak ağaca bulaştığı, beyaz, renksiz ve tatlı bir sıvı salgıladıkları ve bu salgının da çam balının ana kaynağı olduğu bilinmektedir. Ağustos ve Ekim aylarında arılar bu salgıları toplayarak eşsiz tat ve aromadaki Çam Balını oluşturmaktadır” dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !