Çürümeye Terkedilen Köy Hizmetleri Kampı Turizme Kazandırılacak

Haber Tarihi : 04.08.2011 Muğla`nın Marmaris ilçesi İçmeler beldesinde çürümeye terk edilen Köy Hizmetleri Kampı, yeniden turizme kazandırılıyor.
A +   A -

Mahkeme kararıyla İl Özel İdaresi`ne verilen 30 dönümlük kamp alanının, tadilat yapılarak 2012 yılı turizm sezonunda açılması hedefleniyor.

Kızılkum mevkisinde bulunan alan, 1982 yılında Köy Hizmetleri ve Kooperatifler Genel Müdürlüğü`ne, personel eğitim merkezi tesisi yapılması için bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edildi. Uzun yıllar Tarım ve Köy Hizmetleri Bakanlığı personeline hizmet veren tesis, 2005 yılında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü`nün kaldırılmasının ardından Muğla Tarım İl Müdürlüğü`ne devredildi. 2005 yılından sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü Marmaris Eğitim ve Dinlenme Tesisi olarak hizmet vermeye başladı. 2008`de ise mahkeme kararıyla Çevre ve Orman Bakanlığı`na devredildi. Dönemin Muğla Valisi Ahmet Altıparmak`ın girişimleriyle İl Özel İdaresi, Muğla 1. İdare Mahkemesi`nde dava açarak, 5286 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uyarınca kaldırılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü`ne tahsisli eğitim ve sosyal amaçlı tesislerin, Muğla İl Özel İdaresi`ne devredilmesi gerektiğini öne sürdü. Bakanlık ise mahkemeye gönderdiği savunmada, ``49 yıl süreyle izin verilen orman sahasının, orman arazilerinin tahsisi hakkındaki yönetmeliğe aykırı bir şekilde, bakanlığın izni olmadan Muğla Tarım İl Müdürlüğü`ne devredildiğini belirterek davanın reddini talep etti. Mahkeme ise söz konusu kanun uyarınca Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü`ne tahsis edilmiş taşınmazların il özel idarelerine devredileceği açıkça belirtildiği için tesisin Muğla İl Özel İdaresine devrine karar verdi. Bunun üzerine İl Genel Meclisi’nce 7 Temmuz 2011 tarihinde tesisle ilgili çalışma yapılması için konu Plan ve Bütçe ile Turizm, Gençlik ve Spor komisyonlarına havale edildi. Ağustos ayı üçüncü birleşiminde gündemin 4. maddesinde yer alan Köy Hizmetleri Kampı`nın, 2012 yılında turizme kazandırılması için görüş birliğine varıldı. Komisyon raporunu okuyan Turizm Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Suat Esin, “Orman’dan tahsisli olduğu için üçüncü şahsa kiraya verme olanağımız yoktur. Sosyal tesiste 31 adet betonarme ev, 2 adet prefabrik ev, 171 yatak, su deposu, çamaşırhane, personel yemekhanesi, restoran, kafeterya, market, spor salonu, mescit, depo, ambar, kuaför salonu, müdür ve muhasebeci odası, bilardo ve masa tenisi salonu, santral ve güvenlik odası bulunmaktadır.” dedi. Esin, tesisin adeta çürümeye terk edildiğini ve âtıl durumdan kurtarılması gerektiğini belirterek, “Daha fazla çürümeden gerekli önlemler alınarak, 2012 yaz sezona hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Eylül ve ekim aylarında bir keşif yapılarak, sonucunda gerekli ödeneğin 2012 bütçesinde değerlendirilmesi komisyonlarımızca uygun görülmüştür.” şeklinde konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !